Ouderen wonen steeds langer thuis: zelfstandig en in hun vertrouwde omgeving. In deze periode wordt vaak de hulp van een mantelzorger onmisbaar. Om mantelzorgers te ondersteunen organiseert SWOA-locatie De Gaanderij in Elderveld (Arnhem-Zuid) elke zes weken de bijeenkomst mantelzorg en meer. Hier kunnen mantelzorgers hun ervaringen delen en steun bij elkaar vinden.

Professionele begeleiding en praktische hulp

De bijeenkomsten worden begeleid door sociaal werkers Désirée en Petra (ervaring in dementiezorg en gerontologie). Zij bieden een luisterend oor én geven praktische informatie, zoals over pgb-aanvragen (persoonsgebonden budget) en zorg via de Wmo (Wet maatschappelijke ondersteuning).

Mantelzorger deelt zijn verhaal

Op de bijeenkomst van 10 april zijn drie mannen aanwezig. Alle drie zorgen zij voor een vrouw met dementie. De mannen komen al langere tijd naar de mantelzorgbijeenkomst en vinden het prettig met elkaar in gesprek te gaan. Zo bespreken ze bijvoorbeeld hoe je omgaat met de casemanager vanuit de gemeente, of wanneer je de keuze maakt om je partner op te laten nemen in een verpleeghuis.

Een hele moeilijke keuze, die een van de mannen onlangs heeft gemaakt: zijn vrouw zit nu in Regina Pacis. Hij wijst de andere mannen erop dat het belangrijk is om hierover na te denken, voordat een van hen iets overkomt. Als er onverwachts iets met je gebeurt, bepaalt de crisisdienst naar welk verpleeghuis je partner gaat, en dat kan zomaar in een andere stad zijn. Nu kon hij zelf kiezen voor een plek dichtbij huis, waar zijn vrouw de zorg krijgt die zij nodig heeft.

Hij heeft jarenlang voor zijn vrouw gezorgd, waarbij zijn vrouw ook gebruik maakte van de groepsbegeleiding op De Gaanderij. Op het laatst werd ze echter zo slecht dat het verstandig was om haar naar een verpleeghuis te laten gaan. Desiree “Hoe moeilijk het ook is, soms bloeien cliënten in verpleegtehuizen juist weer helemaal op”. De man zegt dat het, naast de gezondheid van je partner, ook belangrijk is om goed voor jezelf te zorgen. Als mantelzorger moet het wel vol te houden blijven. Nu zijn vrouw in het verpleeghuis woont, is het stil in huis en heeft hij ineens meer tijd. Hij weet nog niet goed hoe hij die tijd gaat invullen.

Tijdens de bijeenkomst komt ter sprake over wat je het beste kunt antwoorden als je dementerende partner iets vraagt als: “Waar zijn mijn ouders?” Vaak zijn die ouders al lang overleden. De sociaal werkers leggen uit dat het soms beter is om niet de volledige waarheid te vertellen, omdat dit anders onrust kan veroorzaken. Maar hoe pak je dat dan aan? Desiree vindt dit een goed onderwerp om tijdens de volgende bijeenkomst verder te bespreken.

De bijeenkomst is er voor álle mantelzorgers

Toevallig waren er drie mantelzorgers met een vrouw met dementie. De mantelzorg bijeenkomst is natuurlijk ook bedoeld voor mantelzorgers waarbij de partner, familielid of een vriend/vriendin een andere ziekte of beperking heeft. Dus ook als je zorgt voor iemand met Parkinson, MS, ALS, reuma, een hersenletsel of een andere aandoening – je bent van harte welkom!

Aanmelden mag, binnenlopen ook!

De aanwezige mantelzorgers raden aan om de bijeenkomst ‘Mantelzorg en meer’ te bezoeken. Zij hebben zelf ervaren hoe waardevol het is om met anderen te praten die in een vergelijkbare situatie zitten. Het besef dat je er niet alleen voor staat, geeft veel steun. Ze willen andere mantelzorgers in Arnhem dan ook vooral meegeven: twijfel niet, en kom gewoon eens langs! Je bent van harte welkom om vrijblijvend een keer te komen kijken en te ervaren of het iets voor jou is.

De volgende bijeenkomsten in De Gaanderij zijn op:

Meer weten of je direct aanmelden voor Mantelzorg en meer in De Gaanderij?

Neem contact op per e-mail: gaanderij@swoa.nl of bel 026 – 381 02 65.

Tijdens de bijeenkomst kan degene voor wie je zorgt gebruik maken van de groepsbegeleiding. Zo kun jij met een gerust hart even tijd nemen voor jezelf en in alle rust het gesprek aangaan met anderen. Als je dit wenst, vermeld dit dan bij de aanmelding.

Mantelzorg en meer komt ook naar De Petersborg

In De Petersborg, Slochterenweg 40 in Arnhem organiseren we op 9 oktober van 10.30 tot 11.30 uur een Mantelzorg en meer bijeenkomst. Je mag gewoon binnenlopen!

Heb je vragen? Stuur een mail naar petersborg@swoa.nl of bel 026 – 323 08 50.

Het laatste nieuws

Krijg inzicht in jouw Positieve Gezondheid met een eenvoudige vragenlijst

We worden allemaal steeds ouder. Het is daarom goed om op tijd na te denken over hoe je vitaal ouder...

Floré-tip: 4 tips voor het gebruik van openbaar vervoer

Goed en betaalbaar vervoer draagt bij aan vrijheid, zelfstandigheid én contact met anderen. Er zijn gelukkig verschillende manieren om voordelig...

Hoe blijft SWOA vitaal? Imelda deelt haar verhaal

Hoe wil jij oud worden? Bij Floré, een initiatief van SWOA, helpen we je om daar nu al bewust mee aan...